Monday, September 26, 2016

Northwest Girls Outlook - post Sep. 24 weekend

Now that the biggest weekend in the Northwest season is in the books (Bob Firman, Mountain West and Nike Portland all on the same weekend and among the bigger/better meets of the season), it is probably a good time to start taking a look at how teams might compare to one another. I'll keep this post very simple, as I haven't finished looking at how all the meets compare yet - might update this post at some point, I don't know. However, I will at least post this much to get the rough conversation started.

What teams were the fastest at the major NW meets this weekend?

Here are the ROUGH estimates I have so far for the meets:

14:24.31 Mountain West MT
14:44.46 Nike Portland OR
15:09.44 Bob Firman ID
14:20ish? Meriwether OR
14:45ish? Bellevue WA
15:45ish? Roy Griak MN (out of region, but important for NW girls w/ Mountain View ID)


which would give the following breakdown (NW teams in bold, team averages adjusted to Bob Firman as the standard) -

Tier 1.5: Jackson Hole WY (18:50.48 @ Bob Firman ID), American Fork UT (18:53.32 @ Bob Firman ID)

Tier 2.0: Jesuit OR (18:58.00 @ Bob Firman ID), Davis UT (18:58.02 @ Bob Firman ID), Bozeman MT (18:59.43 // 18:02.88 @ Mountain West MT), Edina MN (19:04.55 // 19:49.30 @ Roy Griak MN)

Tier 2.5: Mountain View ID (19:13.05 // 19:58.14 @ Roy Griak MN), Skyline UT (19:16.20 @ Bob Firman ID), Naperville North IL (19:16.69 // 20:05.04 @ Roy Griak MN)

Tier 3.0: Skyridge UT (19:27.02 @ Bob Firman ID), Sunset OR (19:28.12 // 18:56.04 @ Nike Portland OR), Claremont CA (19:29.36 // 20:15.08 @ Roy Griak MN), Eagle ID (19:29.98 @ Bob Firman ID), Springville UT (19:31.62 @ Bob Firman ID), Pine View UT (19:32.70 @ Bob Firman ID)

Tier 3.5: Billings Senior MT (19:34.85 // 18:36.55 @ Mountain West MT), Timpanogos UT (19:36.62 // 19:04.30 @ Nike Portland OR), Boise ID (19:41.82 @ Bob Firman ID), Johnston IA (19:43.29 // 20:29.56 @ Roy Griak MN), Wayzata MN (19:45.56 // 20:31.92 @ Roy Griak MN), Glacier Peak WA (19:46.71 // 19:14.82 @ Bellevue WA), Weber UT (19:46.80 @ Bob Firman ID), Riverton UT (19:48.54 @ Bob Firman ID), Minneapolis Washburn (19:49.39 // 20:35.90 @ Roy Griak MN), Summit OR (19:49.47 // 19:16.80 @ Nike Portland OR), Madison ID (19:50.52 @ Bob Firman ID), Missoula Hellgate MT (19:50.68 // 18:51.60 @ Mountain West MT), Sheldon OR (19:51.02 // 19:18.31 @ Nike Portland OR), Sioux Falls Lincoln SD (19:51.34 // 20:37.92 @ Roy Griak MN)


Notes:
"Tier 1.5" are teams that could probably be US Top-10 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 2.0" are teams that could probably be US Top-15 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 2.5" are teams that could probably be US Top-35 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 3.0" are teams that could probably be US Top-50 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 3.5" are teams that could probably be NW Top-10 with good races at NXN-NW (if they don't have an excessive spread)

note that just because a team made the cut for a higher tier doesn't mean they are a better team - team average is just one measure, and one race on one day does not define how good a team is this season.


Also, for what it's worth... if I were to come up with a NW Top-5 rankings, I would probably have something along the lines of:

1. Jesuit OR = Won Bill Chapman OR; Won Bob Firman ID
2. Bozeman MT = Won Bozeman MT; Won Great Falls MT; Won Mountain West MT
3. Mountain View ID = Won Jimmy Driscoll ID (s/h); Won Tiger/Grizz ID; Second at Roy Griak MN
4. Jackson Hole WY = Won Bear Trap WY (s/h); Second BYU UT; Won Liberty Bell CO; Fourth Bob Firman ID
5. Lewis & Clark WA = Won Highlander WA

Northwest Boys Outlook - post Sep. 24 weekend

Now that the biggest weekend in the Northwest season is in the books (Bob Firman, Mountain West and Nike Portland all on the same weekend and among the bigger/better meets of the season), it is probably a good time to start taking a look at how teams might compare to one another. I'll keep this post very simple, as I haven't finished looking at how all the meets compare yet - might update this post at some point, I don't know. However, I will at least post this much to get the rough conversation started.

What teams were the fastest at the major NW meets this weekend?

Here are the ROUGH estimates I have so far for the meets:

14:24.31 Mountain West MT
14:44.46 Nike Portland OR
15:09.44 Bob Firman ID
14:20ish? Meriwether OR
14:45ish? Bellevue WA
15:45ish? Roy Griak MN (out of region, but important for NW girls w/ Mountain View ID)


which would give the following breakdown (NW teams in bold, team averages adjusted to Bob Firman as the standard) -

Tier 1.0: Davis UT (15:51.12 @ Bob Firman ID)

Tier 2.0: Ogden UT (16:08.00 @ Bob Firman ID), Timpanogos UT (16:08.35 // 15:41.76 @ Nike Portland OR), Springville UT (16:09.20 @ Bob Firman ID), North Central WA (16:09.38 @ Bob Firman ID)

Tier 2.5: Crater OR (16:17.34 @ Bob Firman ID), Bozeman MT (16:19.05 // 15:30.46 @ Mountain West MT), Skyline ID (16:21.70 @ Bob Firman ID), Wayzata MN (16:25.54 // 17:04.08 @ Roy Griak MN)

Tier 3.0: Bellarmine Prep WA (16:28.44 @ Bob Firman ID), Eisenhower WA (16:28.61 // 16:02.04 @ Bellevue WA), Borah ID (16:29.72 @ Bob Firman ID), Tahoma WA (16:30.33 // 16:03.72 @ Bellevue WA), Orem UT (16:30.66 @ Bob Firman ID), Pine View UT (16:31.02 @ Bob Firman ID), Skyridge UT (16:32.24 @ Bob Firman ID), Spanish Fork UT (16:33.88 @ Bob Firman ID), Madera South CA (16:34.32 @ Bob Firman ID), Claremont CA (16:34.81 // 17:13.71 @ Roy Griak MN), Millard West NE (16:35.06 // 17:13.97 @ Roy Griak MN)

Tier 3.5: Eleanor Roosevelt CA (16:38.68 // 16:11.24 @ Nike Portland OR), Riverton UT (16:38.70 @ Bob Firman ID), Lewiston ID (16:40.48 @ Bob Firman ID), Stansbury UT (16:41.76 @ Bob Firman ID), Lewis & Clark WA (16:42.67 // 15:52.92 @ Mountain West MT), Mira Costa CA (16:43.45 // 16:15.89 @ Nike Portland OR), Henry Jackson WA (16:44.74 // 16:17.14 @ Nike Portland OR), Central Catholic OR (16:44.81 // 15:50.19 @ Meriwether OR), Weber UT (16:46.70 @ Bob Firman ID), Glacier Peak WA (16:47.29 // 16:20.22 @ Bellevue WA), Summit OR (16:47.35 // 16:19.68 @ Nike Portland OR), Camas WA (16:47.58 // 16:19.91 @ Nike Portland OR), Sugar-Salem ID (16:47.82 @ Bob Firman ID), Rocky Mountain ID (16:48.06 @ Bob Firman ID), South Eugene OR (16:48.73 // 16:21.02 @ Nike Portland OR)


Notes:
"Tier 1.0" are teams that could probably be US Top-5 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 2.0" are teams that could probably be US Top-15 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 2.5" are teams that could probably be US Top-35 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 3.0" are teams that could probably be US Top-50 (if they don't have an excessive spread)
"Tier 3.5" are teams that could probably be NW Top-10 with good races at NXN-NW (if they don't have an excessive spread)

note that just because a team made the cut for a higher tier doesn't mean they are a better team - team average is just one measure, and one race on one day does not define how good a team is this season.


Also, for what it's worth... if I were to come up with a NW Top-5 rankings, I would probably have something along the lines of:

1. North Central WA = Won Tracy Walters WA; Second at Bob Firman ID
2. Bozeman MT = Won Bozeman MT; Won Great Falls MT; Won Mountain West MT
3. Crater OR = Won Crusader OR; fifth at Bob Firman ID
4. Skyline ID = Third at Cardinal Classic ID (s/h); Won Tiger/Grizz ID; sixth at Bob Firman ID
5. Bellarmine Prep WA = Won Bellarmine WA (s/h); seventh at Bob Firman ID

Sunday, September 25, 2016

Mountain West Classic MT - Sep. 24 results

Mountain West Classic MT - Sep. 24

initial Ratings Estimate: 200.0 ~ 14:24.31

Summary: In the showdown between Montana's best and many of the Spokane area's best, Bozeman swept the team titles over Lewis & Clark on the boys side (62-122) and over Billings Senior on the girls side (57-141) with some very strong showings in this high caliber meet. Also of significant national note, Tiahna Vladic won the girls race in 17:04.63 after battling with Glacier's Annie Hill through 2 miles. Hill had the advantage at the 2 mile mark, but struggled over the final mile to finish in 12th. Bozeman girls showed strong pack running up front as they claimed the #3-5 positions with Piper Meuwissen (17:35.43), Camila Noe (17:39.80), and Kenenni Wiegand (17:41.75) beating the defending Idaho 4A State Champion Katherine Ruck (17:44.35).


Top Boys Results:

1 - 12 - Chase Equall - 14:58.95 - Bozeman - 188.0
2 - 12 - Amir Ado - 15:01.47 - Joel Ferris - 187.1
3 - 10 - Ben Perrin - 15:18.90 - Flathead - 181.1
4 - 12 - Marshall Beatty - 15:21.65 - Sentinel - 180.1
5 - 11 - Cooper West - 15:22.69 - Charles M Russell(Gr... - 179.7
6 - 12 - Jacob Nicholson - 15:23.01 - West Valley (Spokane) - 179.6
7 - 12 - Morris Wecker - 15:23.02 - Hellgate - 179.6
8 - 11 - Turlan Morlan - 15:23.34 - Gonzaga Prep - 179.5
9 - 12 - Josh Corgatelli - 15:24.32 - Moscow - 179.2
10 - 11 - Leonard McComas - 15:28.73 - Bozeman - 177.6
11 - 11 - Isaac Schmidt - 15:30.17 - Hellgate - 177.1
12 - 12 - Cody Bollum - 15:31.71 - Deer Park - 176.6
13 - 11 - Duncan Hamilton - 15:33.48 - Bozeman - 176.0
14 - 11 - Spencer Swaim - 15:34.39 - Lewis and Clark - 175.7
15 - 12 - Zak Kindl - 15:35.69 - Lewis and Clark - 175.2


1 - 12 - Chase Equall - 14:58.95 - Bozeman - 188.0
10 - 11 - Leonard McComas - 15:28.73 - Bozeman - 177.6
13 - 11 - Duncan Hamilton - 15:33.48 - Bozeman - 176.0
16 - 12 - Orrin Clark - 15:37.73 - Bozeman - 174.5
22 - 12 - Riley Collins - 15:53.42 - Bozeman - 169.1
32 - 11 - Dylan Humberger - 16:06.20 - Bozeman - 164.6
1 - 11 - Simon Rosenzweig - 16:28.75 - Bozeman - 156.8

14 - 11 - Spencer Swaim - 15:34.39 - Lewis and Clark - 175.7
15 - 12 - Zak Kindl - 15:35.69 - Lewis and Clark - 175.2
23 - 10 - Patrick Korus - 15:55.34 - Lewis and Clark - 168.4
25 - 12 - Jackson McFaul - 15:59.70 - Lewis and Clark - 166.9
47 - 11 - Carter Ledwith - 16:19.46 - Lewis and Clark - 160.0
50 - 9 - Wil Smith - 16:24.84 - Lewis and Clark - 158.2
70 - 10 - Brett Bergler - 16:34.98 - Lewis and Clark - 154.6

2 - 12 - Amir Ado - 15:01.47 - Joel Ferris - 187.1
30 - 11 - Wilson Ladd - 16:04.72 - Joel Ferris - 165.1
36 - 11 - Todd Bloom - 16:09.16 - Joel Ferris - 163.6
44 - 11 - Jacob Stirpe - 16:16.89 - Joel Ferris - 160.9
67 - 10 - Chad Caviness - 16:34.13 - Joel Ferris - 154.9
84 - 12 - Jackson Burkhart - 16:42.98 - Joel Ferris - 151.9
116 - 10 - William Miller - 16:58.62 - Joel Ferris - 146.4


Top Girls Results:

1 - 10 - Tiahna Vladic - 17:04.63 - Billings Senior - 144.4
2 - 10 - Ella Degrandpre - 17:25.64 - Hellgate - 137.1
3 - 12 - Piper Meuwissen - 17:35.43 - Bozeman - 133.7
4 - 11 - Camila Noe - 17:39.80 - Bozeman - 132.1
5 - 12 - Kenenni Wiegand - 17:41.75 - Bozeman - 131.5
6 - 12 - Katherine Ruck - 17:44.35 - Moscow - 130.6
7 - 12 - Kearan Nelson - 17:47.25 - Central Valley - 129.6
8 - 12 - Madeline Hamilton - 17:54.74 - Sentinel - 127.0
9 - 12 - Trisha Carlson - 17:55.88 - Charles M Russell - 126.6
10 - 12 - Molly MacDonald - 18:04.14 - Sentinel - 123.7
11 - 9 - Erinn Hill - 18:11.89 - North Central - 121.0
12 - 11 - Annie Hill - 18:13.48 - Glacier - 120.5
13 - 11 - Kaitlin Wride - 18:17.46 - Flathead - 119.1
14 - 11 - Claire Dingus - 18:20.39 - University - 118.1
15 - 12 - Moriah Duenich - 18:22.12 - Deer Park - 117.5


3 - 12 - Piper Meuwissen - 17:35.43 - Bozeman - 133.7
4 - 11 - Camila Noe - 17:39.80 - Bozeman - 132.1
5 - 12 - Kenenni Wiegand - 17:41.75 - Bozeman - 131.5
20 - 11 - Laina Hall - 18:35.04 - Bozeman - 113.0
25 - 11 - Zoe Eberspecher - 18:42.40 - Bozeman - 110.4
26 - 9 - Alex Moore - 18:42.78 - Bozeman - 110.3
30 - 11 - Lucy Wagner - 18:49.94 - Bozeman - 107.8

1 - 10 - Tiahna Vladic - 17:04.63 - Billings Senior - 144.4
18 - 10 - Jade Hallgrimson - 18:30.10 - Billings Senior - 114.7
21 - 10 - Jaylyn Hallgrimson - 18:35.20 - Billings Senior - 112.9
35 - 12 - Elena Borges - 19:00.53 - Billings Senior - 104.1
70 - 9 - Aisley Kraske - 19:52.30 - Billings Senior - 86.2
129 - 9 - Elena Vandersloot - 20:49.55 - Billings Senior - 66.3
27 - 9 - Taylor Kapfer - 21:13.72 - Billings Senior - 57.9

2 - 10 - Ella Degrandpre - 17:25.64 - Hellgate - 137.1
19 - 11 - Ellee Becker - 18:34.59 - Hellgate - 113.1
32 - 10 - Elise Stearns - 18:54.67 - Hellgate - 106.2
54 - 10 - Wren Cilimburg - 19:25.27 - Hellgate - 95.5
5 - 9 - Katie Munro - 19:57.81 - Hellgate - 84.2
85 - 10 - Madeline Swanberg - 20:04.60 - Hellgate - 81.9
90 - 10 - Madi Provo - 20:14.55 - Hellgate - 78.4



Fastest Team Top-5 Averages:

Boys = Bozeman MT (177.0), Lewis & Clark WA (169.2), Joel Ferris WA (166.3)
Girls = Bozeman MT (124.1), Billings Senior MT (112.4), Hellgate MT (107.2)

Saturday, September 24, 2016

Early Returns: Sep. 24 weekend

Some good racing already for the NW athletes and teams. Here is a very quick preliminary look at the results so far:

Mountain West Classic MT (200.0 ~ 14:20ish) = Bozeman MT swept the team titles, Amir Ado broke up the Montana boys up front by finishing second (15:01.47) to Bozeman's Chase Equall (14:58.95). Bigger individual race was on the girls side, where All-American Annie Hill opened up a gap in the second mile (coming through in 11:16.22 to Tiahna Vladic's 11:20.10), but it all changed in the last mile as Hill struggled and slipped to 12th place while Vladic pulled with with the win in 17:04.63.

Nike Portland OR (200.0 ~ 14:50ish) = Timpanogos UT swept the team titles, with both individual duels living up to their billings as Joe Benson (Timpanogos UT) edged Tibebu Proctor (Northwest WA) 14:54.16 to 14:56.01 for the boys title and Jordan Oakes (Holy Names Academy WA) ran 17:27.40 to beat defending champ Ember Stratton (Sunset OR)'s 17:34.50.

Bob Firman ID (no report yet)

Roy Griak MN (no girls results yet): Early reports show Mountain View ID running very well, highlighted by freshman standout Lexy Halladay coming away with the win in 18:36 on the slow & muddy course. Mountain View's #2 was also among the top five early on, though no updates have been posted beyond that yet. Girls Top-10 results show that Halladay won by 19 seconds over North Dakota state champ Karly Ackley, though it looks like MV's #2 slipped out of the top 10 after running up front early on. Notable, however, is that Halladay's margin of victory came entirely in the last 2k: great, seasoned racing from the youngster! Wayzata MN have been announced as the boys team champion with 91 points, though Mountain View finished a strong tenth with 379 points and challenging several Heartland Top 15-25 type squads along the way. Charles Paul led the Mavericks with his 10th place finish (16:51.29), my early guess is that that will end up somewhere near a 175 or 176 rating. The big question going into this meet was how Mountain View would fare against Minnesota power and US Top 5-10 squad Edina (too bad Willmar MN didn't also run at this meet, as another Top 10 team would have been even more intriguing!) and also typical Midwest power Naperville North IL and one of the better California teams in Claremont. Team standings show that Mountain View finished second place finish. If Naperville North secures the Midwest's #2 spot at NXN-MW (they are ranked MW#3 by Dyestat at the moment), Claremont claims the California #2 or #3 spot, ad Mountain View ends up third in the Northwest (although as neither Summit or Sunset have looked all that strong, MV is probably the #2 team right now), that could mean very good things for the NW girls At-Large chances.

Bellevue WA (no varsity results posted yet)


(also, a note for you national followers who are also paying attention to Milesplit's tweets... disregard their comments re: The Woodlands results at Rim Rock, as that is actually The Woodlands College Park - another strong Texas squad, but not the US Top-5/10 program that won the Brenham Hillacious meet again this year, sweeping the top four places and putting six guys in the top 8)


EDIT2: Top team (early estimate) averages so far =

Boys Teams at 160+ averages:

182.6 Timpanogos UT (15:41.76 @ Nike Portland OR)
175.4 Bozeman MT (15:30.46 @ Mountain West MT)
172.6 Eleanor Roosevelt CA (16:11.24 @ Nike Portland OR)
171.0 Mira Costa CA (16:15.89 @ Nike Portland OR)
170.1 Henry Jackson WA (16:18.77 @ Nike Portland OR)
169.8 Summit OR (16:19.68 @ Nike Portland OR)
169.7 Camas WA (16:19.91 @ Nike Portland OR)
169.3 South Eugene OR (16:21.02 @ Nike Portland OR)
167.6 Lewis & Clark WA (15:52.92 @ Mountain West MT)
167.5 McFarland CA (16:26.31 @ Nike Portland OR)
167.4 Mission Viejo CA (16:26.57 @ Nike Portland OR)
165.6 Cathedral CA (16:32.19 @ Nike Portland OR)
164.9 Wilson OR (16:34.05 @ Nike Portland OR)
164.7 Joel Ferris WA (16:01.27 @ Mountain West MT)
164.5 Tesoro CA (16:35.25 @ Nike Portland OR)
163.9 West Salem OR (16:37.19 @ Nike Portland OR)
163.1 Sunset OR (16:39.39 @ Nike Portland OR)
162.6 Gig Harbor WA (16:40.91 @ Nike Portland OR)
161.7 Franklin OR (16:43.74 @ Nike Portland OR)
161.5 Warren CA (16:44.32 @ Nike Portland OR)
160.7 Mount Si WA (16:46.50 @ Nike Portland OR)


Girls Teams at 90+ averages:

122.3 Bozeman MT (18:02.88 @ Mountain West MT)
117.1 Sunset OR (18:56.04 @ Nike Portland OR)
114.3 Timpanogos UT (19:04.30 @ Nike Portland OR)
110.5 Billings Senior MT (18:36.55 @ Mountain West MT)
110.1 Summit OR (19:16.80 @ Nike Portland OR)
109.6 Sheldon OR (19:18.31 @ Nike Portland OR)
108.0 Homestead CA (19:22.81 @ Nike Portland OR)
106.3 Holy Names Academy WA (19:27.90 @ Nike Portland OR)
105.9 Bishop Amat CA (19:29.29 @ Nike Portland OR)
105.6 Mira Costa CA (19:30.20 @ Nike Portland OR)
104.9 Camas WA (19:32.09 @ Nike Portland OR)
104.8 Missoula Hellgate MT (18:52.95 @ Mountain West MT)
103.9 Northwest WA (19:35.05 @ Nike Portland OR)
101.8 Tesoro CA (19:41.40 @ Nike Portland OR)
101.5 Central Valley WA (19:02.35 @ Mountain West MT)
 99.8 Mead WA (19:07.15 @ Mountain West MT)
 96.6 Eleanor Roosevelt CA (19:56.83 @ Nike Portland OR)
 96.5 McFarland CA (19:57.07 @ Nike Portland OR)
 95.5 Glacier MT (19:19.56 @ Mountain West MT)
 95.0 North Central WA (19:21.10 @ Mountain West MT)
 93.6 Missoula Sentinel MT (19:25.02 @ Mountain West MT)
 92.4 Liberty-Issaquah WA (20:09.16 @ Nike Portland OR)


EDIT3: Roy Griak boys results posted, reflected in the summary but no ratings estimates yet... boys, if 200.0 ~ 15:35 as expected, should be around a 158 average.

EDIT4: Griak girls team results are out, MV's team average should be around 116 with same qualification as the boys above.



EDIT5: A quick weather comparison with previous years to put the Griak results in perspective....

The last year to have similar weather leading up to Griak was 2010, when 2.42 inches of rain fell in the week leading up to the race (mostly on Thursday, with about a third of an inch on Tuesday and Wednesday) and temperatures were in the mid/high 50s with very little wind during the races. This year, there was 3.60 inches of rain that fell during the week (mostly on Wednesday, with about half an inch on Thursday and a third on Friday) with temperatures in the mid/high 60s with a fair amount of win (10-15 mph w/ gusts around 20). The temperature isn't a big deal (IMO anything under 70 is absolutely fine for racing, though that's not an opinion I've ever tried to defend with scientific proof), though the rain and wind probably made this year a bit slower (by how much, I don't know). Notable results from 2010:

Allie Woodward WI won the girls race in 18:22.3, with Olivia Anderson (Cherry Creek CO) and Shelby Houlihan (Sioux City East IA) the only others under 19 at 18:34.5 and 18:37.2. Woodward went on to finish sixth at the Footlocker National championships that year as well as 14th at Nike Cross Nationals, while Shelby Houlihan was 28th at NXN and Olivia Anderson was 6th in the ever-tough Colorado 5A State race. The top three teams were Dowling Catholic IA (NXN Nationals #17 and NXN Heartland Runner-up) with a 19:56.7 average, Cherry Creek CO (didn't run NXR, though IIRC I had them ranked in the US Top 50) with a 19:50.3 average, and Mountain View ID (NXN Northwest #4) with a 19:57.8 average. This year's top squads averaged 19:49.3 (Edina MN), 19:58.1 (Mountain View ID), 20:05.0 (Naperville North IL), and 20:15.1 (Claremont CA). Heartland #7 Returner Karley Ackley (who ran 10:32 at state this spring) was the only other runner under 19 at 18:57.1.

On the 2010 guys side, Adam Zutz MN won the boys race in 15:52.7 in a close race with Sam Hacker WI (15:53.8), but they had plenty of competition just behind them with Conor Wells IA (15:56.2), Devon Young MO (15:57.3), Marshall Moyer IA (15:59.4), Lukas Gemar MN (16:02.2), Tanner Ahrendt SD (16:06.6), Jake Leingang ND (16:07.4), Josh Thorson MN (16:09.0), and Steve Dado MN (16:09.8) rounding out the top 10. Several of those runners would run in post season meets: Thorston led Wayzata at NXN with his 52nd place finish, Zutz was the second NXN Heartland individual and 23rd at nationals, Moyer was 43rd at NXN, and Leingang was 64th. Madison West WI  (NXN Heartland #6) won the team race that year and averaged 16:39.0, with NXN qualifier Edina MN (NXN Nationals #18) second at 16:51.9, Shawnee Mission Northwest KS (NXN Heartland #3) at 16:49.9, Marquette University WI at 16:53.3, and Wayzata MN (NXN Heartland Champions and NXN Nationals #9) at 16:54.1, and Rosemount MN (NXN Heartland #5) at 17:00.2. This year, Seth Hirsch NE (#9 at both NXN and FLN last year; #4 returner from NXN and top returner from FLN) won the race in 15:44.8 with Patrick Bose IA (16:17.52), Seth Eliason MN (16:22.44), and Khalid Hussein MN (16:22.67) running under 16:30. Bose ran 9:19.29 this spring and Khalid Hussein ran 9:10.97 this spring, and Eliason was 16th at NXN Heartland last fall. This year's top three teams were Wayzata MN (17:04.08), Claremont CA (17:13.71), and Millard West NE (17:13.97)

Sunday, September 18, 2016

De La Salle / Carondelet Invitational CA - Sep. 17 results

De La Salle / Carondelet Invitational CA - Sep. 17

initial Ratings Estimate: 200.0 ~ 14:22.18

Boys Summary: Davis Senior CA senior Michael Vernau won the individual title in 15:00.7, while runner-up Meika Beaudoin-Rousseau (15:20.6) led his Bellarmine Prep CA team to the top of the team standings. Bellarmine had five finishers in the top 22 to score 60 points while Monte Vista (116) edged Jesuit (120) to round out the top three.

Girls Summary: Freshman Isabella Fauria (17:38.0) of St. Francis won the race over Miramonte sophomore Cassidy Haskell (17:44.5), while Davis Senior won the team title with 58 points over St. Francis (119) and Monte Vista (148). Davis was led by third place finisher Sofia Castiglioni, a Top-50 finisher at NXN last December.


Top Boys Results:

1 - 12 - Michael Vernau - 15:00.7 - Davis - 186.6
2 - 11 - Meika Beaudoin-Rousseau - 15:20.6 - Bellarmine Prep - 179.7
3 - 11 - Zach Walker - 15:24.2 - Willow Glen - 178.4
4 - 10 - Liam Anderson - 15:30.2 - Redwood (Larkspur) - 176.3
5 - 12 - Derek Parker - 15:31.0 - Woodcreek - 176.1
6 - 11 - Alex Scales - 15:38.5 - Bellarmine Prep - 173.4
7 - 12 - Isaias De Leon - 15:39.9 - De La Salle - 173.0
8 - 12 - Benjamin Holland - 15:39.9 - Jesuit - 173.0
9 - 12 - Daniel Maneloveg - 15:42.3 - Monte Vista - 172.1
10 - 12 - Nicolas Vomund - 15:44.0 - Monte Vista - 171.5


2 - 11 - Meika Beaudoin-Rousseau - 15:20.6 - Bellarmine Prep - 179.7
6 - 11 - Alex Scales - 15:38.5 - Bellarmine Prep - 173.4
14 - 12 - Dylan Doblar - 15:49.3 - Bellarmine Prep - 169.7
21 - 11 - Neerav Gade - 16:04.5 - Bellarmine Prep - 164.4
22 - 12 - Benjamin Micallef - 16:06.7 - Bellarmine Prep - 163.6
52 - 12 - Joseph Deck - 16:37.7 - Bellarmine Prep - 152.8
61 - 12 - Chris Sedayao - 16:41.6 - Bellarmine Prep - 151.5




Top Girls Results:


1 - 9 - Isabella Fauria - 17:38.0 - St Francis - 131.9
2 - 10 - Cassidy Haskell - 17:44.5 - Miramonte - 129.6
3 - 12 - Sofia Castiglioni - 17:54.2 - Davis - 126.2
4 - 12 - Natalie Novitsky - 18:00.8 - Sacred Heart Prep - 123.9
5 - 12 - Kai Bohannon - 18:03.5 - Liberty - 123.0
6 - 11 - Sydney Vandegrift - 18:06.2 - St Francis - 122.1
7 - 12 - Glennis Murphy - 18:11.8 - Redwood (Larkspur) - 120.1
8 - 11 - Olivia O'Keeffe - 18:17.6 - Davis - 118.1
9 - 11 - Isabella Chao - 18:20.8 - Campolindo - 117.0
10 - 11 - Hannah Ruane - 18:22.1 - Campolindo - 116.5


3 - 12 - Sofia Castiglioni - 17:54.2 - Davis - 126.2
8 - 11 - Olivia O'Keeffe - 18:17.6 - Davis - 118.1
13 - 10 - Sophia Lodigiani - 18:26.6 - Davis - 115.0
14 - 12 - Abigail Fisk - 18:26.7 - Davis - 114.9
20 - 10 - Charlotte Mitchell - 18:49.4 - Davis - 107.0
21 - 10 - Aniela Mitchell - 18:53.6 - Davis - 105.6
46 - 11 - Sage Taylor - 19:46.6 - Davis - 87.1



Fastest Team Top-5 Averages:

Boys = Bellarmine Prep CA (170.2), Monte Vista CA (165.0)
Girls = Davis Senior CA (116.2), St. Francis CA (107.6)

Woodbridge Classic CA - Sep. 17 results (Girls)

Woodbridge Classic CA - Sep. 17

initial Ratings Estimate: 200.0 ~ 13:40.03

Individual Summary: The top individuals were a little more spread out in the girls fields than in the boys, as Arizona standout Alli Schadler (Rio Rico) ran away with the individual title in the Rated section in 16:26.3, but the big showdown was the Sweepstakes field where Grandview CO Brie Oakley scored her second MAJOR win in as many weeks as she ran 15:53.6. It is worth noting that this meet was ran on a new course, so course records don't really come into play, however all the previous versions of Woodbridge was also ran on very fast/flat 3 mile courses so some semblance of meaning could be taken from the times ran. The top times in meet history include races from some of the better runners around: Sarah Andrews from Woodlands TX ran 16:01 in 2009 and 16:17 in 2008; Christine Babcock from Woodbridge CA ran 16:05 in 2007; Sarah Baxter of Simi Valley CA ran 15:57 in 2013 and 16:12 in 2012; Destiny Collins of Great Oak CA ran 16:04 in 2014. Fresh off her new course record at Liberty Bell CO, Brie Oakley now set the meet record at Woodbridge by beating Sarah Baxter's 2013 mark of 15:57! Also of note for individuals, Malibu CA sophomore Claudia Lane ran 16:16.7 for the second fastest time of the day (and joins Oakley in the Top-10 All-Time Woodbridge meet history lists) while Texan senior Julia Heymach of Houston Lamar ran 16:29.1 to edge Walnut CA's Chloe Arriaga (16:33.4) for third.

Team Summary: Desert Vista AZ won the meet with 49 points over Great Oak CA (65), Southlake Carroll TX (133), and Mountain Vista CO (137). It seems very likely that those top three (or possibly four?) teams will meet again on the Glendoveer Golf Course this December.




Top Girls Results:

1 - 12 - Brie Oakley - 15:53.6 - Grandview - 151.1
2 - 10 - Claudia Lane - 16:16.7 - Malibu - 142.7
1 - 12 - Allie Schadler - 16:26.3 - Rio Rico - 139.2
3 - 12 - Julia Heymach - 16:29.1 - Houston Lamar - 138.1
4 - 10 - Chloe Arriaga - 16:33.4 - Walnut - 136.6
5 - 11 - Haley Wolf - 16:40.9 - Desert Vista - 133.8
6 - 10 - Meagen Lowe - 16:44.4 - Buchanan - 132.6
7 - 11 - Haley Herberg - 16:45.9 - Capistrano Valley - 132.0
8 - 10 - Lauren Peurifoy - 16:46.9 - Martin Luther King - 131.6
9 - 12 - Emily Crall - 16:48.0 - Desert Vista - 131.2
10 - 11 - Catherine Tracht - 16:49.0 - Southlake Carroll - 130.9
11 - 12 - Gillian Mortimer - 16:49.7 - Southlake Carroll - 130.6
12 - 12 - Nicole Rice - 16:49.8 - Great Oak - 130.6
13 - 12 - Evelyn Mandel - 16:49.8 - Great Oak - 130.6
14 - 12 - Kiera Marshall - 16:49.9 - St Joseph Notre Dame - 130.5
15 - 9 - Brooklyn Christofis - 16:51.0 - Desert Vista - 130.1
16 - 10 - Mikaela Ramirez - 16:53.3 - Ayala - 129.3
17 - 10 - Mikka Von Scherr - 16:54.4 - La Quinta (La Quinta) - 128.9
18 - 12 - Baylee Jones - 16:54.9 - Desert Vista - 128.7
19 - 9 - Sarah O'Sullivan - 16:55.3 - Mountain Vista - 128.6
20 - 9 - Jenna Fitzsimmons - 16:56.7 - Mountain Vista - 128.1
21 - 10 - Emma Arriaga - 16:57.5 - Walnut - 127.8
22 - 12 - Kiyena Beatty - 16:58.8 - Great Oak - 127.3
23 - 11 - Sandra Pflughoft - 16:59.7 - Great Oak - 127.0
24 - 12 - Mackenna Mason - 17:01.5 - Yucaipa - 126.3


5 - 11 - Haley Wolf - 16:40.9 - Desert Vista - 133.8
9 - 12 - Emily Crall - 16:48.0 - Desert Vista - 131.2
15 - 9 - Brooklyn Christofis - 16:51.0 - Desert Vista - 130.1
18 - 12 - Baylee Jones - 16:54.9 - Desert Vista - 128.7
31 - 12 - Amanda Davis - 17:13.2 - Desert Vista - 122.0
40 - 11 - Kelly Harris - 17:28.1 - Desert Vista - 116.6
68 - 12 - Madeline Bucci - 17:56.0 - Desert Vista - 106.4

12 - 12 - Nicole Rice - 16:49.8 - Great Oak - 130.6
13 - 12 - Evelyn Mandel - 16:49.8 - Great Oak - 130.6
22 - 12 - Kiyena Beatty - 16:58.8 - Great Oak - 127.3
23 - 11 - Sandra Pflughoft - 16:59.7 - Great Oak - 127.0
27 - 12 - Sydney Belus - 17:07.6 - Great Oak - 124.1
61 - 12 - Michelle McIntosh - 17:52.2 - Great Oak - 107.7
18 - 9 - Devin Ito - 18:06.9 - Great Oak - 102.4

10 - 11 - Catherine Tracht - 16:49.0 - Southlake Carroll - 130.9
11 - 12 - Gillian Mortimer - 16:49.7 - Southlake Carroll - 130.6
37 - 12 - Ali White - 17:26.5 - Southlake Carroll - 117.1
60 - 10 - Sofia Santamaria - 17:52.2 - Southlake Carroll - 107.7
63 - 11 - Sarah McCabe - 17:53.2 - Southlake Carroll - 107.4
65 - 12 - Arianna Lopez - 17:54.1 - Southlake Carroll - 107.1
91 - 10 - Angie Riera - 18:18.9 - Southlake Carroll - 98.0

19 - 9 - Sarah O'Sullivan - 16:55.3 - Mountain Vista - 128.6
20 - 9 - Jenna Fitzsimmons - 16:56.7 - Mountain Vista - 128.1
43 - 9 - Madison Reed - 17:33.3 - Mountain Vista - 114.7
55 - 10 - Julia Chambers - 17:48.1 - Mountain Vista - 109.2
56 - 12 - Lauren Soares - 17:49.8 - Mountain Vista - 108.6
64 - 12 - Mauren Fitzsimmons - 17:53.4 - Mountain Vista - 107.3
71 - 10 - Zoe Simmons - 17:57.3 - Mountain Vista - 105.9

6 - 10 - Meagen Lowe - 16:44.4 - Buchanan - 132.6
32 - 9 - Corie Smith - 17:13.8 - Buchanan - 121.8
44 - 11 - Katie Nili - 17:33.5 - Buchanan - 114.6
47 - 12 - Mackenzie Mora - 17:38.1 - Buchanan - 112.9
75 - 12 - Taylor Gonzales - 18:02.7 - Buchanan - 103.9
88 - 11 - Clare Hernandez - 18:16.7 - Buchanan - 98.8
114 - 11 - Alyssa DeStasio - 18:35.4 - Buchanan - 91.9

24 - 12 - Mackenna Mason - 17:01.5 - Yucaipa - 126.3
25 - 9 - Victoria Gaitan - 17:05.8 - Yucaipa - 124.7
41 - 9 - Danielle Gee - 17:28.8 - Yucaipa - 116.3
52 - 11 - Madison Parr - 17:45.3 - Yucaipa - 110.3
70 - 11 - Sarah Gee - 17:56.8 - Yucaipa - 106.1
119 - 10 - Tilicia Santiago - 18:36.5 - Yucaipa - 91.5
19 - 11 - Brittani Button - 19:05.6 - Yucaipa - 80.9

Fastest Team Top-5 Averages:

Girls = Desert Vista AZ (129.2), Great Oak CA (127.9), Southlake Carroll TX (118.8), Mountain Vista CO (117.8), Buchanan CA (117.1), Yucaipa CA (116.7)

Woodbridge Classic CA - Sep. 17 results (Boys)

Woodbridge Classic CA - Sep. 17

initial Ratings Estimate: 200.0 ~ 13:40.03

Team Summary: The premier national meet of the weekend did not fail to disappoint as there were many excellent performances. Woodbridge is a massive meet: 153 schools competed from 8 different states spread across the US: California, Arizona, Nevada, Utah and Colorado in the Southwest; Texas and Louisiana in the South; Missouri in the Midwest. In the boys race, it was pretty much a California/Southwest affair as Colorado powers Mountain Vista (99) and Palmer Ridge (111) secured the top two places in the premier Sweepstakes field with Great Oak CA (151), Desert Vista AZ (214), West Ranch CA (215) rounding out the top five. Texas powerhouse Southlake Carroll was sixth with 247 points, edging out Utah's Desert Hills (253) and a trio of California teams in Beaumont (265), Brea Olinda (266) and Yucaipa (272).

Individual Summary: The course was as flat and fast as always with two runners breaking 14 minutes on the 3 mile course. Luis Grijalva (Armijo CA) ran 13:58.0 for the win over St. Joseph Notre Dame CA's Cooper Teare (13:59.6). Southlake Carroll's Reed Brown finished third in 14:11.7, with Desert Hills senior Jaiden Melendrez taking fourth in 14:13.0. In total, 58 boys spread out over three races broke the 15:00 barrier at the meet.




Top Boys Results:

1 - 12 - Luis Grijalva - 13:58.0 - Armijo - 193.4
2 - 12 - Cooper Teare - 13:59.6 - St Joseph Notre Dame - 192.8
3 - 12 - Reed Brown - 14:11.7 - Southlake Carroll - 188.4
4 - 12 - Jaiden Melendrez - 14:13.0 - Desert Hills - 187.9
5 - 11 - Joaquin Martinez de Pinillos - 14:18.6 - Cathedral Catholic - 185.9
6 - 12 - Evert Silva - 14:22.4 - Fresno - 184.5
7 - 12 - Eric Coston - 14:29.1 - St Paul - Boys - 182.0
8 - 12 - Miguel Villar - 14:32.0 - Madera South - 181.0
9 - 12 - Joshua Romine - 14:32.5 - Mountain Vista - 180.8
10 - 11 - Justin Hazell - 14:32.6 - El Camino Real - 180.8
11 - 11 - Carter Dillon - 14:32.6 - Mountain Vista - 180.8
12 - 11 - Habtamu Cheney - 14:32.7 - Desert Vista - 180.7
13 - 12 - Jacob Smith - 14:35.9 - Pacifica (Garden Grove) - 179.6
14 - 11 - Raymon Ornelas - 14:36.2 - E. Roosevelt - 179.5
15 - 12 - Curtis Durham - 14:36.3 - Yucaipa - 179.4
1 - 11 - Stuart Kendall - 14:36.4 - Foothill (Santa Ana) - 179.4
16 - 12 - Andrew Lester - 14:36.4 - Palmer Ridge - 179.4
17 - 11 - Preston Pope - 14:36.8 - West Ranch - 179.2
18 - 12 - Jeremy Meadows - 14:38.4 - Palmer Ridge - 178.6
19 - 11 - Jacob Korgan - 14:40.5 - Great Oak - 177.9
2 - 12 - Ethan Comeaux - 14:41.6 - Redondo Union - 177.5
20 - 11 - Parker Mackay - 14:41.9 - Mountain Vista - 177.4
21 - 10 - Marcus Mota - 14:44.3 - Stockdale - 176.5
22 - 12 - Andrew Rudnicki - 14:45.2 - Palmer Ridge - 176.2
23 - 12 - Dillon Beckum - 14:48.7 - Bonita - 174.9
24 - 11 - Elias Opsahl - 14:48.9 - Redlands East Valley - 174.8
25 - 11 - Ryan Matson - 14:49.1 - Palmer Ridge - 174.7
3 - 12 - Tristan Sylva - 14:50.4 - Paloma Valley - 174.3
26 - 12 - Chris D'Angelo - 14:50.6 - Desert Vista - 174.2
27 - 11 - Reece Donihi - 14:51.6 - Desert Vista - 173.8


9 - 12 - Joshua Romine - 14:32.5 - Mountain Vista - 180.8
11 - 11 - Carter Dillon - 14:32.6 - Mountain Vista - 180.8
20 - 11 - Parker Mackay - 14:41.9 - Mountain Vista - 177.4
42 - 12 - Christopher Lovejoy - 14:57.3 - Mountain Vista - 171.7
60 - 11 - Justin Lund - 15:07.3 - Mountain Vista - 168.1
93 - 11 - Caden Foster - 15:26.9 - Mountain Vista - 160.9
120 - 12 - Weston Hart - 15:39.0 - Mountain Vista - 156.5

16 - 12 - Andrew Lester - 14:36.4 - Palmer Ridge - 179.4
18 - 12 - Jeremy Meadows - 14:38.4 - Palmer Ridge - 178.6
22 - 12 - Andrew Rudnicki - 14:45.2 - Palmer Ridge - 176.2
25 - 11 - Ryan Matson - 14:49.1 - Palmer Ridge - 174.7
74 - 11 - Kieran Nay - 15:17.5 - Palmer Ridge - 164.3
118 - 10 - Brandon Hippe - 15:38.1 - Palmer Ridge - 156.8
6 - 10 - Kendall Ruggles-Delgado - 15:38.6 - Palmer Ridge - 156.6

19 - 11 - Jacob Korgan - 14:40.5 - Great Oak - 177.9
29 - 12 - Solomon Fountain - 14:53.8 - Great Oak - 173.0
48 - 11 - Carlos Carvajal - 15:00.4 - Great Oak - 170.6
52 - 12 - Anthony Ruiz - 15:03.9 - Great Oak - 169.3
58 - 12 - Justin Eipp - 15:06.8 - Great Oak - 168.3
69 - 10 - Ryan Shields - 15:15.8 - Great Oak - 165.0
27 - 9 - Gabriel Abbes - 15:20.4 - Great Oak - 163.3

3 - 12 - Reed Brown - 14:11.7 - Southlake Carroll - 188.4
41 - 12 - Charlie Gardner - 14:57.1 - Southlake Carroll - 171.8
44 - 12 - Nicholas Fernandes - 14:57.7 - Southlake Carroll - 171.6
84 - 11 - Connor Rutledge - 15:20.9 - Southlake Carroll - 163.1
15 - 10 - Drew Bliss - 15:42.3 - Southlake Carroll - 155.3
140 - 12 - Garrett Gabriel - 15:46.3 - Southlake Carroll - 153.8
155 - 12 - Evan Dunkel - 15:54.5 - Southlake Carroll - 150.8

17 - 11 - Preston Pope - 14:36.8 - West Ranch - 179.2
28 - 12 - Jack Arnold - 14:52.8 - West Ranch - 173.4
53 - 12 - Michael Haggenmiller - 15:04.1 - West Ranch - 169.2
1 - 12 - Justin Sherfey - 15:13.4 - West Ranch - 165.8
90 - 11 - Timothy Sterkel - 15:25.4 - West Ranch - 161.5
91 - 10 - Isaiah Seidman - 15:25.6 - West Ranch - 161.4
131 - 11 - Bryce Fenenbock - 15:42.6 - West Ranch - 155.2

12 - 11 - Habtamu Cheney - 14:32.7 - Desert Vista - 180.7
26 - 12 - Chris D'Angelo - 14:50.6 - Desert Vista - 174.2
27 - 11 - Reece Donihi - 14:51.6 - Desert Vista - 173.8
95 - 10 - Travis Kearney - 15:29.1 - Desert Vista - 160.1
113 - 11 - D'Angelo Piasecki - 15:36.0 - Desert Vista - 157.6
126 - 11 - Aksel Laudon - 15:40.7 - Desert Vista - 155.9
181 - 11 - J Iannone - 16:16.7 - Desert Vista - 142.7

4 - 12 - Jaiden Melendrez - 14:13.0 - Desert Hills - 187.9
49 - 12 - Spencer Ford - 15:00.6 - Desert Hills - 170.5
54 - 11 - Bryson King - 15:04.9 - Desert Hills - 169.0
96 - 12 - Joshua Gibb - 15:29.7 - Desert Hills - 159.9
114 - 11 - Ethan Ashby - 15:36.3 - Desert Hills - 157.5
15 - 12 - Matt Allred - 15:45.5 - Desert Hills - 154.1
143 - 11 - Tyler Phillips - 15:47.5 - Desert Hills - 153.4

Fastest Team Top-5 Averages:

Boys = Mountain Vista CO (175.7), Palmer Ridge CO (174.7), Great Oak CA (171.8), Southlake Carroll TX (170.0), West Ranch CA (169.8), Desert Vista AZ (169.3), Desert Hills UT (169.0)

Saturday, September 17, 2016

Sundodger Invitational WA - Sep. 17 results

Sundodger Invitational WA - Sep. 17

initial Ratings Estimate: 200.0 ~ 14:21.99

Boys Summary: Northwest's Tibebu Proctor ran 14:50.5 to beat Thomas Nobbs (14:57.8) of Point Grey BC and Luke Schilter (15:03.4) of Northwest Christian-Lacey. Gig Harbor, led by fourth place finisher Bradley Peloquin (15:23.5), ended up atop the team standings with 40 points. Rocky Mountain ID (53), Kamiakin WA (72), Northwest Christian-Lacey WA (85) and Laguna Hills CA (133) rounded out the top five.

Girls Summary: Central Valley WA senior Kearan Nelson (17:55.4) won the individual title over the Northwest WA duo of Isa Meyers (18:25.2) and Macenna Hansen (18:26.1), but it was Rocky Mountain ID taking the team title with 35 points. Central Valley hung on to second (66) with Laguna Hills CA finishing third (71), Laguna Beach CA fourth (107) and Hazen WA fifth (111).


Top Boys Results:

1 - 12 - Tibebu Proctor - 14:50.5 - Northwest - 190.1
2 - 12 - Thomas Nobbs - 14:57.8 - Point Grey - 187.5
3 - 12 - Luke Schilter - 15:03.4 - NW Christian (Lacey) - 185.6
4 - 10 - Bradley Peloquin - 15:23.5 - Gig Harbor - 178.6
5 - 12 - Charlie Dannatt - 15:47.0 - Handsworth - 170.4
6 - 11 - Tucker Gibbons - 15:47.3 - Gig Harbor - 170.3
7 - 12 - Moses Lurbur - 15:52.0 - Wenatchee - 168.7
8 - 12 - Evan Thieme - 15:54.4 - Rocky Mountain - 167.8
9 - 12 - Kyler Lee - 15:55.5 - Kamiakin - 167.5
10 - 11 - Eric Steiger - 15:55.9 - Lynden Christian - 167.3


4 - 10 - Bradley Peloquin - 15:23.5 - Gig Harbor - 178.6
6 - 11 - Tucker Gibbons - 15:47.3 - Gig Harbor - 170.3
11 - 12 - Jack Shields - 15:56.8 - Gig Harbor - 167.0
17 - 11 - Nolan Carroll - 16:14.6 - Gig Harbor - 160.8
21 - 11 - Finlay Adamson - 16:25.4 - Gig Harbor - 157.0
6 - 9 - Luke Lash - 17:14.9 - Gig Harbor - 139.8
38 - 12 - Levi Hoffman - 17:15.4 - Gig Harbor - 139.6



Top Girls Results:


1 - 12 - Kearan Nelson - 17:55.4 - Central Valley - 125.7
2 - 11 - Isa Meyers - 18:25.2 - Northwest - 115.4
3 - 10 - Macenna Hansen - 18:26.1 - Northwest - 115.0
4 - 10 - Shannon Gifford - 18:29.3 - Hazen - 113.9
5 - 11 - Rhian Paterson - 18:46.5 - Sentinel - 107.9
6 - 12 - Faith Dilmore - 18:50.1 - Rocky Mountain - 106.7
7 - 11 - Payton Fratusco - 18:54.2 - Rocky Mountain - 105.3
8 - 11 - Arianna Ghiorso - 19:05.0 - Rocky Mountain - 101.5
9 - 12 - Anna Fomin - 19:10.0 - Central Valley - 99.8
10 - 11 - Ellie Summers - 19:10.1 - NW Christian (Lacey) - 99.7



Fastest Team Top-5 Averages:

Boys = Gig Harbor WA (166.8), Rocky Mountain ID (162.2)
Girls = Rocky Mountain ID (99.8), Central Valley WA (95.2)

Northwest Classic OR - Sep. 17 results

Northwest Classic OR - Sep. 17

initial Ratings Estimate: 200.0 ~ 14:41.27

Boys Summary: Wilson's Alex Slenning won the 5A/6A race in 15:26.6, with teammate Caleb Seely third in 15:48.2, but it was hometown South Eugene taking the team title 84-100 over Crater, with PIL powers Lincoln (116) and Wilson (125) edging Summit (128) and Forest Grove (138) in the 5A/6A team race.

Girls Summary: Sprague sophomore Ginger Murnieks (18:07.4) ran the fastest time of the day to win over Sheldon's Melissa Berry (18:29.6). Summit (70) edged out a win over Sheldon (80) and Lincoln (97) in the 5A/6A team battle.


Top Boys Results:

1 - 11 - Alex Slenning - 15:26.6 - Wilson - 184.6
2 - 10 - Zane Fodge - 15:42.0 - McMinnville - 179.3
3 - 12 - Caleb Seely - 15:48.2 - Wilson - 177.2
4 - 11 - MacKenzie Norman - 15:55.4 - Forest Grove - 174.8
5 - 12 - Spencer Tsai - 15:56.0 - South Eugene - 174.6
6 - 9 - Quincy Norman - 16:01.4 - Forest Grove - 172.7
7 - 12 - Scott Kinkade - 16:05.4 - Summit - 171.4
8 - 9 - EJ Holland - 16:05.7 - Ashland - 171.3
9 - 12 - Niklas Sjogren - 16:09.0 - Summit - 170.1
10 - 11 - Nicholas Whitaker - 16:11.1 - Wilsonville - 169.4



Top Girls Results:


1 - 10 - Ginger Murnieks - 18:07.4 - Sprague - 129.8
2 - 11 - Melissa Berry - 18:29.6 - Sheldon - 122.3
3 - 10 - Stephanie Finley - 18:52.4 - Oregon Episcopal - 114.5
4 - 11 - Hannah Tobiason - 18:54.1 - Summit - 113.9
5 - 10 - Kyla Becker - 18:54.9 - Lincoln - 113.7
6 - 12 - Grace Perkins - 18:59.7 - Bend - 112.0
7 - 9 - Madison Elmore - 19:00.9 - South Eugene - 111.6
8 - 11 - Caramia Mestler - 19:01.8 - Sheldon - 111.3
9 - 11 - Taylor Vandenborn - 19:06.7 - Summit - 109.6
1 - 12 - Celie Mans - 19:09.3 - Siuslaw - 108.8



Fastest Team Top-5 Averages:

Boys = South Eugene (162.5), Wilson (160.0)
Girls = Summit (100.0), Sheldon (98.5)

South Whidbey Invitational WA - Sep. 17 results

South Whidbey Invitational WA - Sep. 17

initial Ratings Estimate: 200.0 ~ 14:56.00

Boys Summary: Henry Jackson had all five of their scorers in the top 15 as they ran away with the team title, scoring 33 points to Edmonds-Woodway's 84. Jackson senior Matthew Watkins also won the individual title, running 15:58.82 to stay well clear of runner-up Matthew Park of Edmonds-Woodway (16:24.52) as well as the tight back behind him of Anthony Garcia (Jackson), Aaron Leavens (Snohomish), Sam McCloughan (Edmonds-Woodway) and Joseph Skoog (Jackson), who were all between 16:29 and 16:32.

Girls Summary: Edmonds-Woodway followed up their win at Ash Creek with a romp over the field in Langley. The Warriors placed four runners in the top seven as they won 28-92 over Redmond, with Lake Stevens a close third with 98. Individually, it was the Taylor Roe show as she made her season debut for Lake Stevens, winning the title in 18:37.91. Edmonds-Woodway duo of Yukino Parle (19:00.59) and Stephanie Wroblewski (19:01.84) finished #2-3 with Mainier senior Abbie Steinhauer (19:06.75) breaking up the E-W pack with her fourth place finish.


Top Boys Results:

1 - 12 - Matthew Watkins - 15:58.82 - Henry Jackson - 179.0
2 - 12 - Matthew Park - 16:24.52 - Edmonds-Woodway - 170.4
3 - 12 - Anthony Garcia - 16:29.35 - Henry Jackson - 168.7
4 - 12 - Aaron Leavens - 16:31.79 - Snohomish - 167.9
5 - 12 - Sam McCloughan - 16:32.10 - Edmonds-Woodway - 167.8
6 - 10 - Joseph Skoog - 16:32.48 - Henry Jackson - 167.7
7 - 12 - Noah Wallace - 16:39.30 - Lake Stevens - 165.4
8 - 12 - Trevor Allen - 16:41.38 - Lake Stevens - 164.7
9 - 11 - Caleb Grode - 16:44.24 - Henry Jackson - 163.8
10 - 10 - George Cretu - 16:47.11 - Redmond - 162.8


1 - 12 - Matthew Watkins - 15:58.82 - Henry Jackson - 179.0
3 - 12 - Anthony Garcia - 16:29.35 - Henry Jackson - 168.7
6 - 10 - Joseph Skoog - 16:32.48 - Henry Jackson - 167.7
9 - 11 - Caleb Grode - 16:44.24 - Henry Jackson - 163.8
15 - 11 - Mateo Rivera - 17:07.71 - Henry Jackson - 155.9
1 - 9 - Elijah Lopez - 17:27.59 - Henry Jackson - 149.2
42 - 11 - Micah Ramos - 17:42.52 - Henry Jackson - 144.2



Top Girls Results:


1 - 10 - Taylor Roe - 18:37.91 - Lake Stevens - 125.7
1 - 12 - Erin Mullins - 18:56.80 - Cascade (Leavenworth) - 119.4
2 - 11 - Yukino Parle - 19:00.59 - Edmonds-Woodway - 118.1
3 - 10 - Stephanie Wroblewski - 19:01.84 - Edmonds-Woodway - 117.7
4 - 12 - Abbie Steinhauer - 19:06.75 - Mariner - 116.0
5 - 12 - Sydney Boland - 19:34.35 - Edmonds-Woodway - 106.8
6 - 11 - Ella Conway - 19:51.13 - Stanwood - 101.2
7 - 10 - Olivia Meader-Yetter - 20:02.23 - Edmonds-Woodway - 97.5
8 - 11 - Maria Rivera-Valles - 20:04.09 - Mt Vernon - 96.8
9 - 9 - Abigail Hill - 20:05.36 - Lake Stevens - 96.4


2 - 11 - Yukino Parle - 19:00.59 - Edmonds-Woodway - 118.1
3 - 10 - Stephanie Wroblewski - 19:01.84 - Edmonds-Woodway - 117.7
5 - 12 - Sydney Boland - 19:34.35 - Edmonds-Woodway - 106.8
7 - 10 - Olivia Meader-Yetter - 20:02.23 - Edmonds-Woodway - 97.5
11 - 10 - Kaitlynn Rust - 20:15.69 - Edmonds-Woodway - 93.0
68 - 11 - Thea McAfee - 22:59.69 - Edmonds-Woodway - 38.1
71 - 12 - Isabel Callen - 23:09.10 - Edmonds-Woodway - 34.9




Fastest Team Top-5 Averages:

Boys = Henry Jackson (167.0), Edmonds-Woodway (157.9)
Girls = Edmonds-Woodway (106.6), Lake Stevens (90.3)